1483635130 Call01Rezervasyon : +90 850 707 0101

      Kokteyl: Kokteyl çeşitli alkollü ve alkolsüz içeceklerin ve kolay servis edilen ve kolay yenebilen yemeklerin servis edildiği ziyafet çeşididir. Salon dekoru, banketi düzenleyen bir firma ise; firmanin niteliğini taşiyan bir amblem bayrak ya da kokart kişiye özelse çiçek, çelenk vb unsurlarla sağlanabilir.Standart bir kokteyl salonunda aranan en önemli özellik düzenli bir aydınlatma sistemi, müzik yayını ve kokteyl için tasarlanmış özel masaların mevcut olmasıdır. Bu partilerin en önemli özelliği, kısa sürede ayak üzerinde fazla sayıda kişiye hizmet vermektir.Kokteyl hazırlıkları diğer ziyafet ağırlıklarına göre daha kolaydır. Kokteyl partilerde konuklar yiyecek ve içeceklerini, daha önceden hazırlanmış büfelerin üzerinden alırlar. Salona dağınık olarak yerleştirilmiş masaların üzerinde ya da ellerinde ayakta yerler.

Salonun Boşaltılması ve Süslenmesi

      Tüm planlamalar yapıldıktan sonra kokteyl verilecek alan boşaltılır. ( örneğin havuz başında ise kokteyl, şezlong, şemsiye, sandalye vs, bir salonda ise tüm sandalye ve masaların kaldırılması gibi). Belirlenen kokteyl planı doğrultusunda boşaltılan kokteyl alanının temizlik ve düzeni yapılır. Öncelikle planlanan sayıdaki bistro masalar salona getirilir. Kokteyl verecek kişilerle kararlaştırılan bir sayı var ise bu doğrultuda aksi takdirde salonun köşelerine sandalyeler yerleştirilir (özürlü ya da ayakta uzun süre duramayacak konuklar için). Varsa özel ekipmanlar yerleştirilir.(projeksiyon makinesi, tepegöz, özel bayraklar, süslemeler) anlaşmada belirtildiği gibi yerleştirilir.

Masa Üstüne Konacak Menaj ve Yiyeceklerin Yerleştirilmesi

      Masa örtüleri serilen bistro masaların üzerlerine menajlar (tuzluk, biberlik, kül tablası, şamdan, çiçek ve varsa dekorasyon malzemeleri) girişi dikkate alarak boy sırasına göre masalara yerleştirilir. Servis başlamadan yarım saat önce mönüde bulunan, masaların üzerlerine konulacak olan kuriditeler (kuruyemiş, cips vs) ve büfelerin özelliğine uygun yiyecek ve içecekler, servis ve mutfak personeli tarafından salon şefinin talimatları ile uygun şekilde yerleştirilir.

Eksiksiz bir hizmet anlayışı ile tüm salonlarda toplantının amaç ve niteliğinde göre farklı oturma düzenleri hazırlanabilmektedir.Misafirlerinizi ağırlamak amacıyla Kokteyl ile neşelendirecek mutluluk verecek mekanınıza elit ortam yaratmaya ne dersiniz? Konuklarınızı bizim profesyonelliğimiz ve sizin misafirperverliğinizle kusursuzca ağırlamayı arzu ediyoruz. Uzman ekibimiz kusursuz ve hafızalardan silinmeyecek etkinlikler için size yol göstereceklerdir.Davet ve etkinlik organizasyonu ile ilgili detaylı bilgi ve rezervasyon için bizi arayabilir veya e-mail gönderebilirsiniz...